Şimdi İletişime Geçin!

Saat Kayış ve Bilezik Bakımı

 

Saatime nasıl özen göstermeliyim?


   Darbeler:
 •  Bir saat, hassas bir mekanizma olduğu için, sert zeminlere düşme gibi güçlü şoklardan kaçının.

Su geçirmezlik:
 •  Bir su geçirmez saati kurma kolu çekiliyken, su içerisine koymayın.
 •  Saat, ıslakken kurma kolunu çekmeyin.
 •  Bir saat su geçirmez olsa bile, direkt olarak bir musluktan akan suyun altında tutmaktan kaçının. Bir musluktan gelen su basıncı, saatin içerisine nem girmesine neden olabilir.
 •  Bir saatin su geçirmezliği kalıcı olarak garanti edilmemiştir. Contaların zamanla özelliğini kaybetmesinden veya saat parçalarının bir darbeye bağlı olarak deformasyona uğramasından etkilenir. Saatinizin fonksiyonelliğini sağlamak için, saatin su geçirmezliğini düzenli olarak kontrol ettirmenizi öneririz.
 •  Saatin su geçirmezliğini mümkün olduğunca uzun süre korumak için, saati kolunuzdan çıkardıktan sonra, nemi, teri veya kiri, yumuşak, kuru bir bezle silin.

Denizde yüzme:
 • Bir su geçirmez saati, deniz suyunda kullandıktan sonra, temiz suyla yıkayın ve yumuşak bir bezle kurulayın.
 • Bir su geçirmez saati, kurma kolu çekiliyken yıkamayın.
 • Saati akan suyun altında direkt olarak yıkamaktan kaçının. Saati, bir kap içerisinde yıkayın.

Banyo veya sauna:
 • Saatinizi banyo yaparken veya saunaya girerken takmayın. Buhar, sabun veya sıcak su, su geçirmezlik özelliğinin bozulmasını hızlandırabilir.

Aşırı Sıcaklık:
 • Saatin fonksiyonu, aşırı sıcaklıktan ve sıcaklıktaki aşırı değişikliklerden etkilenir.
 • Sıcaklık, her kalibre için değiştiğinden, lütfen saatinizin kalibresine ait talimata bakınız.

Kimyasallar:
 • Çözücüleri veya kimyasalları (benzin, tiner, çamaşır suyu) bir saati temizlemek için kullanmayınız. Bu bir kimyasal reaksiyona sebep olabilir ve saatin bozulmasıyla veya kasasının, bileziğinin, kayışının bir renk değişimiyle sonuçlanabilir.

Kurma kolu:
 • Kurma kolunun paslanmasını önlemek için, kurma kolunu zaman zaman çevirin ve contanın esnekliğini koruyun.
 • Kilitli kurma kolunu, mekanizmanın içine nem girmesini önlemek için dikkatli bir şekilde çevirip kilitleyin.

Temizleme:
 • Arka kapağın, contaların ve bileziğin/kayışın dayanıklılığını arttırmak için, saati kolunuzdan çıkardıktan sonra nemi, teri veya kiri yumuşak bir bezle silin.

 

Saatin bileziğine/kayışına nasıl özen göstermeliyim?


Saatin bileziği/kayışı deriye direkt olarak temas ettiğinden, terlemeden veya tozlanmadan dolayı zarar görebilir veya kirlenebilir. Yeteri kadar özen gösterilmemesi, bileziğin/kayışın bozulmasını hızlandırabilir, deri tahrişine neden olabilir veya elbise kolunun kenarını lekeleyebilir. Lütfen bileziğinizi/kayışınızı mümkün olduğunca uzun süre en iyi koşullar altında muhafaza etmek için aşağıdaki uyarılara uyun:

Bilezik:
 • Paslanmaz çelik bilezikler bile, baklalar arasında biriken bazı kire veya tere bağlı olarak paslanabilirler. Bu, özellikle baklalar arasındaki açıklıkları nispeten daha dar olan ve kolaylıkla kiri/teri biriktirebilen, sıkı bilezikler için geçerlidir. Bu tür bir paslanma, terlediğiniz zaman bileziğinizin çelik üzerindeki sarı, pembe ya da iyon kaplama renginin atmasıyla sonuçlanabilir.
Temizleme yöntemi:
 • Paslanmayı önlemek için, nemi, teri veya kiri uygun olduğunda yumuşak bir bezle silin. Yüzeydeki paslar göze çarpıcı olduğunda, hafif sabunlu su ile bileziği silin. Ağır paslar için, bir diş fırçası kullanınız ve bileziğin kesitlerinde biriken pası çıkarın. Saatin kasasını, nemden veya sudan korumak için naylon, plastik v.b. bir örtüyle sarın. Yıkamadan sonra, bileziğin kesitlerinin boşluklarını bir havluyla silmeye özen göstererek saatin tamamını iyice kurulayın.
 • Bazı titanyum bileziklerde, titanyumdan daha fazla dayanıklılığa sahip paslanmaz çelik pimler kullanılmaktadır. Bu nedenle, bileziğiniz titanyum olsa bile, paslanmaz çelik parçalarda pas oluşabilir. Eğer pas artarsa, pimler çıkabilir veya düşebilir ve saat kasası bilezikten ayrılabilir veya toka açılmayabilir. Eğer bir pim çıkıyorsa kullanıcıya zarar verebilir. Bu tür bir durumda, saati kullanmaktan kaçının ve tamirat için Yetkili Servis Merkezimizle temasa geçiniz.
Deri kayış:
 • Bir deri kayış, nemden, terlemeden ve direk güneş ışığından kaynaklanan renk atmasına ve bozulmaya karşı, bileziğe göre daha hassastır. Deri kayışlar kopabilir veya kayış renkleri solabilir. Saatin kullanıldığı ortamlarda dahil olmak üzere, saate sürekli özen gösterilmesi gerekir. Bir deri kayışlı saati, saatin kendisi su geçirmez olsa bile, banyo yaparken, yüzerken ve suyla çalışırken takmaktan kaçının. Ayrıca, açık renkli bir kayışa sahip bir saati takarken, paslar daha çok görülebileceğinden dikkatli olun.
Temizleme yöntemi:
 • Nemi ve terlemeyi mümkün olan en kısa süre içerisinde, yumuşak ve kuru bir bezle nazikçe silin ve kolunuzdan çıkardıktan sonra iyi havalandırılmış bir yere koyun. Saatinizi uzun süre boyunca güneş ışığına maruz bırakmayın (örneğin bir arabanın ön panelinde), çünkü bu, saatinizin deri kayışının renk atmasına/şekil değiştirmesine/kopmasına yol açabilir.
 • Arkası (veya hatta tüm kayış) sentetik deriden yapılmış, gerçek deri kayışlarla kıyaslandığında terlemeye daha dayanıklı olan bazı kayışlar vardır. Yine de kayışlara sürekli özen göstermek her koşulda önemlidir.
Üretan kayış:
 • Bir üretan kayış, güneş ışığından etkilenip rengi atabilir veya havadaki nemle temas etmekten bozulabilir. Işıktan renk atmaya karşı hassastır ve çözücülerle veya havadaki nemle temas etmekten bozulabilir. Çok nemli ortamlarda veya uzun süre güneş ışığına maruz bırakılırsa, bozulma hızlanabilir ve kayış yüzeyi üzerinde bazı çatlaklar ortaya çıkabilir. Çoğunlukla deniz sporlarında veya açık hava faaliyetlerinde takılan üretan kayışların kullanma koşullarına özen gösterilmelidir.
Temizleme yöntemi:
 • Her türlü kiri, suyla yıkayın ve kuru bir bezle iyice kurulayın. Saatin kasasını, nemden veya sudan korumak için naylon, plastik v.b. bir örtüyle sarın.
 • Kayış esnekliğini kaybettiğinde, lütfen yenisiyle değiştirilmesi için Yetkili Servis Merkezimizle temasa geçiniz. Eğer kayışı, o haliyle kullanmaya devam ederseniz, zaman içinde çatlaklar oluşabilir veya kırılabilir.

© 2022 Kuz Optik ve Saat San. ve Tic. Ltd. Şti.. Tüm hakları saklıdır.

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.